-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN RESULTS - OVERALL
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Mph       Pace  Rate 
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ==== 
    1     61 DIEGO ROSERO CALAD       27 ZUG                  ZU  SWITZER SPORTVITAL ROLLERBLADE WORLD 1:04:46.9  2:29  24.3 
    2     49 JOEY MANTIA              21 FEDERAL WAY          WA  USA     LUIGINO RACING               1:09:41.4  2:40  22.6 
    3     79 JULIAN RIVERA            21 TRUREV               FL  USA     TRU-REV                      1:09:42.8  2:40  22.6 
    4      7 DAVID SARMIENTO GUERRA   25 MANKATO              MN  USA                                  1:14:38.9  2:51  21.1 
    5     28 JAMES SPRINGER           16 HARRISONBURG         VA  USA     SYNERGY INLINE RACING        1:14:43.1  2:51  21.0 
    6     68 SHANE DOBBIN             27 PALMERSTON           NZ  NEW ZEA SPORTVITAL ROLLERBLADE WORLD 1:15:21.3  2:53  20.9 
    7     50 JOSHUA WOOD              25 SACRAMENTO           CA  USA     LUIGINO RACING               1:15:21.4  2:53  20.9 
    8     60 JUSTIN STELLY            21 SANTA FE SPRINGS     CA  USA     HYPER RACE TEAM              1:15:21.6  2:53  20.9 
    9     63 WOUTER HEBBRECHT         27 EVERGEM              OV  BELGIUM MPC SPEED                    1:15:21.9  2:53  20.9 
   10     46 DANE LEWIS               30 SACRAMENTO           CA  USA                                  1:15:22.0  2:53  20.9 
   11     72 JAKE SAWYER              23 IRVINE               CA  USA     BONT/RUDY PROJECT            1:15:39.4  2:54  20.8 
   12     17 JONATHAN GORMAN          20 ROSWELL              GA  USA     BONT                         1:15:45.0  2:54  20.8 
   13     67 JON ELLIOTT              34 SANTA ANA            CA  USA     HYPER RACE TEAM              1:15:59.3  2:54  20.7 
   14     47 SHAUNACY SUTTER          19 HARTLAND             WI  USA     TRU REV                      1:17:52.6  2:59  20.2 
   15     64 JEREMY ANDERSON          30 SANTA FE SPRINGS     CA  USA     HYPER RACE TEAM              1:17:52.7  2:59  20.2 
   16     45 PETER STARYKOWICZ        21 LONG GROVE           IL  USA     TEAM RAINBO                  1:17:52.7  2:59  20.2 
   17     58 ROB BELL                 23 OKLAHOMA CITY        OK  USA     PYROAPPAREL                  1:17:53.0  2:59  20.2 
   18      5 FRANCISCO RAMIREZ        30 ROSELLE PARK         NJ  USA     K2/EMPIRE                    1:17:53.1  2:59  20.2 
   19     69 RYAN CHRISLER            34 DERBY                KS  USA     SIMMONS RACING               1:17:53.2  2:59  20.2 
   20     62 ADAM MILLER              25 INDEPENDENCE         MO  USA     SIMMONS RACING               1:17:53.3  2:59  20.2 
   21     78 EDDY MATZGER             40 FLOYD                VA  USA     TWINCAM                      1:17:53.6  2:59  20.2 
   22     27 AARON WARR               30 HARRISONBURG         VA  USA     SYNERGY INLINE RACING        1:17:53.7  2:59  20.2 
   23     12 RANDY BOWMAN             24 AKRON                OH  USA     PYROAPPAREL                  1:17:54.2  2:59  20.2 
   24     30 TIM CARPENTER            16 WINSTON SALEM        NC  USA     SYNERGY INLINE RACING        1:17:57.8  2:59  20.2 
   25     53 STEVEN ARCENEAUX         28 LACEY                WA  USA     FILA USA                     1:19:52.7  3:03  19.7 
   26     55 PETER DOUCET             30 MISSISSAUGA          ON  CAN     TISC                         1:19:55.7  3:03  19.7 
   27     70 KEITH CARROLL  JR        16 NARVON               PA  USA     SOS/MPC/TEAM USA             1:20:16.7  3:04  19.6 
   28     54 JUSTIN KUBICHEK          21 WAUKESHA             WI  USA     PREMIER RACING               1:21:04.6  3:06  19.4 
   29     56 SERGIO ALMERALLA         31 OTTAWA               ON  CAN                                  1:21:57.9  3:08  19.2 
   30     10 JORDAN NELSON            27 COLORADO SPRINGS     CO  USA     BONT/RUDY PROJECT            1:22:43.6  3:10  19.0 
   31     80 OLIVER MARTINEZ          34 BROOKLYN             NY  USA     K2/EMPIRE                    1:22:44.3  3:10  19.0 
   32     24 MATTHEW MEYER            25 MINNEAPOLIS          MN  USA     ADAM'S INLINE                1:22:44.5  3:10  19.0 
   33     66 SEBASTIAN BRUCKER        24                      SUI SWITZER SPEED INLINERS BASILISK      1:22:52.1  3:10  19.0 
   34     23 JORDAN HAFENSCHER        15 PUYALLUP             WA  USA     TIFFANY'S SPEED TEAM         1:26:28.5  3:18  18.2 
   35     52 CHRIS SLOCUM             15 PUYALLUP             WA  USA     TIFFANY'S SPEED TEAM         1:26:28.9  3:18  18.2 
   36     48 SID TITUS                15 PUYALLUP             WA  USA     SSMM RACING                  1:33:28.0  3:34  16.8 
   37      9 CHRISTOPHER DEITZ        30 GREENVILLE           MI  USA                                  2:01:01.4  4:37  13.0 
   38     19 TYLER MCGINNIS           15 CAPE CORAL           FL  USA     GULF COAST SPEED             3:59:22.8  9:08   6.6 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - SENIORS - RESULTS 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Time      Pace  Rate 
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ==== 
    1     74 CHAD JOHNSON             33 MINNEAPOLIS          MN  USA     TEAM ALOE UP                 1:19:38.4  3:03  19.8 
    2     26 MIKEY CHAMBERS           21 ENOLA                PA  USA     SYNERGY INLINE RACING        1:19:39.7  3:03  19.7 
    3     76 JUSTIN MANNON            15 LEVITTOWN            PA  USA     CALVANO RACING               1:19:41.4  3:03  19.7 
    4     77 RON MANNON               17 LEVITTOWN            PA  USA     CALVANO RACING               1:19:41.5  3:03  19.7 
    5     22 DARIUS KONOTOPETZ        21 WINNIPEG             MB  CAN     ROLLER SPORTS MANITOBA       1:19:43.4  3:03  19.7 
    6     57 HAL LIGHTWOOD            34 THUNDER BAY          ON  CAN     SKATESTATS.COM               1:19:45.3  3:03  19.7 
    7     16 DAMIAN KONOTOPETZ        17 WINNIPEG             MB  CAN     ROLLER SPORTS MANITOBA       1:19:46.1  3:03  19.7 
    8     59 STEFAN RONCHETTI         28 ST PAUL              MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:46.1  3:03  19.7 
    9     20 MARK HERZOG              28 ARLINGTON            VA  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:49.3  3:03  19.7 
   10     65 MICHAEL HALL             29 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:49.6  3:03  19.7 
   11     33 MURPHY QUINN             18 GLENVIEW             IL  USA     TEAM RAINBO                  1:21:50.8  3:08  19.2 
   12     11 TRAVIS SHAW              27 TORONTO              ON  CAN                                  1:24:38.0  3:14  18.6 
   13     34 JOHN ESTES               18 KINGWOOD             TX  USA     BONT                         1:26:01.3  3:17  18.3 
   14     14 NICHOLAS KIRSCHT         19 SAVAGE               MN  USA     ADAM'S INLINE/TC SPEED       1:33:38.6  3:35  16.8 
   15     81 MARTIN REINHARD          31                      SUI SWITZER SPEED INLINERS BASILISK      1:37:30.2  3:44  16.1 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - MASTERS RESULTS 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Time      Pace  Rate 
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ==== 
    1    134 NORMAN KIRBY             40 COLORADO SPRINGS     CO  USA     BONT/RUDY PROJECT            1:18:55.1  3:01  19.9 
    2    180 CRAIG GARCIA             40 WICHITA              KS  USA     SIMMONS RACING               1:18:55.2  3:01  19.9 
    3    169 ALEX FEDAK               42 OKLAHOMA CITY        OK  USA     TEAM SAFE/BONT               1:18:59.5  3:01  19.9 
    4    184 TONY MUSE                39 W DES MOINES         IA  USA     LUIGINO                      1:19:38.6  3:03  19.8 
    5    151 GARY GANDEE              36 PUYALLUP             WA  USA     BONT                         1:19:39.2  3:03  19.7 
    6    182 MORGAN WILLIAMS          44 TORONTO              ON  CAN     TISC                         1:19:39.5  3:03  19.7 
    7    158 GRANT FOSTER             42 SAN JOSE             CA  USA     BONT                         1:19:39.6  3:03  19.7 
    8    126 MIKE ANDERSON            40 BLOOMINGTON          MN  USA     MIST/FLANDERS                1:19:40.1  3:03  19.7 
    9    163 ROBERT MOTTA             38 COALINGA             CA  USA     SAFE/BONT                    1:19:40.2  3:03  19.7 
   10    162 AMRIT RAMKISSOON         36 NEW YORK             NY  USA     TEAM M                       1:19:40.4  3:03  19.7 
   11    127 DAVE BARTZ               41 HAYWARD              WI  USA     FLANDERS                     1:19:40.9  3:03  19.7 
   12    179 UEL ARCHULETTA           37 TAYLORSVILLE         UT  USA     SKATE NOW                    1:19:42.6  3:03  19.7 
   13    176 MATT ROBINSON            42 MADISON              WI  USA     MAD CITY ROLLERS             1:19:43.4  3:03  19.7 
   14    145 TOM PETERSON             41 ST PAUL              MN  USA                                  1:19:43.5  3:03  19.7 
   15    156 BRUCE BELDEN             42 TUCKER               GA  USA     APRR                         1:19:43.8  3:03  19.7 
   16    185 CHRIS ROJO               40 LONG BEACH           CA  USA                                  1:19:44.9  3:03  19.7 
   17    133 CONRADE THOMAS           40 CHANHASSEN           MN  USA                                  1:19:45.3  3:03  19.7 
   18    130 KEITH SVIR               43 TWO HARBORS          MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:45.8  3:03  19.7 
   19    161 NEAL LUCEY               42 LOS ANGELES          CA  USA     LA SPEED                     1:19:46.1  3:03  19.7 
   20    154 JOHN CRYSDALE            43 ROHNERT PARK         CA  USA     SAFE/Bont                    1:19:46.7  3:03  19.7 
   21    187 ROMAN SCHMIDLIN          36                      SUI SWITZER SPEED INLINERS BASILISK      1:19:47.0  3:03  19.7 
   22    168 TIM BLIEK                43 CHIPPEWA FALLS       WI  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:48.1  3:03  19.7 
   23    148 KURT HALVERSON           42 LAKE ELMO            MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:48.4  3:03  19.7 
   24    181 JAMES O'HEARN            44 BAXTER               MN  USA                                  1:19:49.6  3:03  19.7 
   25    160 ANTHONY FIORILLO         40 PRIOR LAKE           MN  USA     TEAM ALOE UP                 1:19:50.5  3:03  19.7 
   26    129 MIKE DEZELLAR            44 EDEN PRAIRIE         MN  USA     FLANDERS                     1:19:50.5  3:03  19.7 
   27    159 EDWARD WACHTER           41 TUCSON               AZ  USA     BONT                         1:19:51.1  3:03  19.7 
   28    140 RICHARD FLIEHR           41 WINONA               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:51.6  3:03  19.7 
   29    136 JOHN GRUND               43 NORTH BRANCH         MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:19:52.0  3:03  19.7 
   30    144 RICK MOLLGAARD           37 RED WING             MN  USA                                  1:19:52.3  3:03  19.7 
   31    175 JEFF BARBOUR             40 BALLWIN              MO  USA                                  1:19:52.5  3:03  19.7 
   32    135 WILLIAM MULLEN           39 MINNEAPOLIS          MN  USA     ADAM'S INLINE                1:19:53.6  3:03  19.7 
   33    141 JAMES KAUTH              37 ST PAUL              MN  USA     FLANDERS                     1:19:54.5  3:03  19.7 
   34    153 JIM LARSON               40 SPRINGFIELD          IL  USA     TEAM RAINBO                  1:21:55.5  3:08  19.2 
   35    128 BRENT BOVITZ             40 EDEN PRAIRIE         MN  USA     FLANDERS                     1:23:27.2  3:11  18.8 
   36    174 RICHARD CASSUBE          35 WICHITA              KS  USA                                  1:23:30.4  3:12  18.8 
   37    200 RICK ABRAHAMSON          44 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:23:46.9  3:12  18.8 
   38    167 BRETT GOURLEY            38 BELLVUE              WA  USA                                  1:23:52.8  3:12  18.8 
   39    146 PHILIP ROGERS            44 ESKO                 MN  USA     SKI HUT                      1:24:50.0  3:15  18.5 
   40    139 BRIAN DURAND             42 ESKO                 MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:24:51.8  3:15  18.5 
   41    132 MICHAEL SCHEUERMAN       41 NORTHFIELD           MN  USA                                  1:24:55.0  3:15  18.5 
   42    138 CHRIS ADAMS              41 MODESTO              CA  USA     LUIGINO RACING               1:25:28.1  3:16  18.4 
   43    188 PAUL LOMANGINO           39 PALO ALTO            CA  USA     SAFE                         1:26:04.0  3:17  18.3 
   44    131 DANIEL THOMPSON          41 OTTAWA               ON  CAN     OTTAWA INLINE SKATING CLUB   1:26:04.6  3:17  18.3 
   45   2117 SCOTT MUHNE              44 CHICAGO              IL  USA     AGE CHANGED, PUT IN MASTER P 1:26:04.6  3:17  18.3 
   46    152 TIMO RAKKOLAINEN         40 ARLINGTON            TX  USA     TEXAS FLYERS                 1:26:41.3  3:19  18.1 
   47    164 MICHAEL WARD             37 RED WING             MN  USA                                  1:27:21.8  3:20  18.0 
   48    143 DAVID CROTEAU            35 APACHE JUNCTION      AZ  USA     PREDATOR                     1:27:21.9  3:20  18.0 
   49    166 JASON CLAYCOMB           43 CLARENDON HILLS      IL  USA     TEAM RAINBO                  1:27:23.8  3:20  18.0 
   50    183 WOLF WEBER               41 NEW BRIGHTON         MN  USA     FLANDERS                     1:27:26.0  3:21  18.0 
   51    165 MARIUS COCIUBA           35 DEARBORN             MI  USA     SSII                         1:27:32.9  3:21  18.0 
   52    155 PAUL MEYERING            41 BURNSVILLE           MN  USA     TEAM ALOE UP                 1:32:22.8  3:32  17.0 
   53    177 ERIC LINEBACK            44 SALT LAKE CITY       UT  USA     SKATE NOW                    1:33:05.1  3:34  16.9 
   54    172 JON HOAG                 35 PALO ALTO            CA  USA     BLACK DIAMOND SPORTS         1:33:19.6  3:34  16.9 
   55    171 RANDY SEERUP             43 ROCKFORD             IL  USA     ROAD SCHOLARS                1:33:38.3  3:35  16.8 
   56    147 JEFFREY HILL             42 VADNAIS HTS          MN  USA     TEAM ROBICHON                1:33:42.5  3:35  16.8 
   57    178 STEPHAN GNOZA            42 EDINA                MN  USA                                  1:35:14.5  3:38  16.5 
   58    142 JOHN THOMAS              42 LOVELAND             OH  USA                                  1:37:11.9  3:43  16.2 
   59    170 TOBY TAYLOR              41 WICHITA              KS  USA     TEAM UNITED                  1:42:53.1  3:56  15.3 
   60    173 GREGG DAHLGREN           37 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:47:34.8  4:07  14.6 
   61    150 MIKE HEINBIGNER          41 OMRO                 WI  USA                                  1:47:43.3  4:07  14.6 
   62    186 TOBIAS REMPERT           41                      SUI SWITZER SPEED INLINERS BASILISK      1:50:59.2  4:14  14.2 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - VETERAN RESULTS 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Time      Pace  Rate 
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ==== 
    1    237 LUIS MEJIA               46 ROSELLE PARK         NJ  USA     K2/EMPIRE                    1:17:42.6  2:58  20.2 
    2    265 HERNAN DIAZ              47 SHAWNEE              KS  USA     SIMMONS RACING               1:21:23.6  3:07  19.3 
    3    266 RANDY PLETT              45 WINNIPEG             MB  CAN     BONT/RUDY PROJECT            1:21:23.7  3:07  19.3 
    4    259 GREG MAJOR               50 OAK PARK             IL  USA     TEAM RAINBO/TRU REV          1:21:23.8  3:07  19.3 
    5    291 JEFF TERWILIGER          47 EDINA                MN  USA                                  1:21:24.2  3:07  19.3 
    6    243 HERB GAYLE               46 TORONTO              ON  CAN     TEAM ALOE UP                 1:21:24.6  3:07  19.3 
    7    256 ANDREY ZHUIKOV           45 DULUTH               MN  USA                                  1:21:24.7  3:07  19.3 
    8    272 DENNIS HUMPHREY          51 DELMAR               NY  USA     SAFE                         1:21:25.9  3:07  19.3 
    9    240 FRED SCHEER              49 HAYWARD              WI  USA     FLANDERS                     1:21:26.2  3:07  19.3 
   10    275 ANDY ZAK                 45 LAS VEGAS            NV  USA     ADAM'S INLINE                1:21:26.3  3:07  19.3 
   11    264 LENNY WILLCOX            48 POMPANO BEACH        FL  USA     BONT                         1:21:28.8  3:07  19.3 
   12    293 JEFFREY FOSTER           46 BIRDSBORO            PA  USA     MPC RACING                   1:22:38.5  3:10  19.0 
   13    249 OVID WESTIN              47 ST FRANCIS           MN  USA                                  1:22:39.1  3:10  19.0 
   14    229 TOM COLE                 46 MUSKEGON             MI  USA     WMSC                         1:22:39.8  3:10  19.0 
   15    269 ROBERT PIEDRA            49 NEW YORK             NY  USA     BONT/RUDY PROJECT            1:22:40.7  3:10  19.0 
   16    260 JACK WUSSLER             53 ST PAUL              MN  USA     FLANDERS                     1:22:48.2  3:10  19.0 
   17    294 BLAIR ATWELL             49 LONG BEACH           CA  USA                                  1:22:48.5  3:10  19.0 
   18    278 JOHN SHERWIN             50 EVANSTON             IL  USA     TEAM RAINBO                  1:25:19.3  3:16  18.4 
   19    239 JAMES RIECKENBERG        47 KILDEER              IL  USA     TEAM RAINBO                  1:25:20.4  3:16  18.4 
   20    232 JOHN GARRETT             54 MINNEAPOLIS          MN  USA     FLANDERS                     1:25:21.0  3:16  18.4 
   21    227 ROBERT BLINKEN JR        50 NEW YORK             NY  USA     K2/EMPIRE                    1:25:21.3  3:16  18.4 
   22    252 JOHN CHARBONNEAU         47 NEW BEDFORD          MA  USA     INLINE CLUB OF BOSTON        1:25:21.5  3:16  18.4 
   23    282 DAVID PROIS              52 HAYWARD              WI  USA     FLANDERS                     1:25:23.8  3:16  18.4 
   24    280 DUANE WAGNER             50 PLANO                TX  USA     TEXAS FLYERS                 1:25:24.0  3:16  18.4 
   25    289 RICHARD SHERROD          50 GRANGER              IA  USA                                  1:25:26.2  3:16  18.4 
   26    248 DAVID SWAN               47 MINNEAPOLIS          MN  USA     ADAM'S INLINE                1:25:32.9  3:16  18.4 
   27    283 KEVIN LARSON             48 ROBBINSVILLE         NJ  USA     TEAM M                       1:26:43.9  3:19  18.1 
   28    230 DAN FISCHER              47 LITTLE CANADA        MN  USA     MEDIA MACHINE                1:26:44.6  3:19  18.1 
   29    236 RON LOWRIE               51 MINNEAPOLIS          MN  USA     FLANDERS                     1:26:44.9  3:19  18.1 
   30    279 DUANE VANABBEMA          54 LITTLETON            CO  USA     XENAN                        1:26:50.6  3:19  18.1 
   31    262 BARRY BAKER              49 SEATTLE              WA  USA                                  1:26:50.6  3:19  18.1 
   32    276 MARK RATHBUN             48 BIG LAKE             MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:28:25.3  3:23  17.8 
   33    295 ENNIO BIRADO             47                      SUI SWITZER SPEED INLINERS BASILISK      1:28:26.6  3:23  17.8 
   34    270 THOMAS ASHTON            50 BALLWIN              MO  USA     HIGH VOLTAGE                 1:29:27.7  3:25  17.6 
   35    287 JOHN FITZPATRICK         48 DENVER               CO  USA     XENAN                        1:29:29.8  3:25  17.6 
   36    253 ROBERT CLARE             48 VIRGINIA BEACH       VA  USA                                  1:29:32.0  3:25  17.6 
   37    274 KIRK VESTERSTEIN         46 DULUTH               MN  USA     CONTINENTAL SKI & BIKE       1:29:38.5  3:26  17.5 
   38    231 JIM FLANDERS             52 ROBBINSDALE          MN  USA     FLANDERS/MIST                1:29:53.2  3:26  17.5 
   39    254 GARY YANAGITA            50 MINNEAPOLIS          MN  USA     MEDIA MACHINE                1:30:01.8  3:27  17.5 
   40    257 DANIEL STEENSON          46 EAGLE                ID  USA                                  1:31:31.9  3:30  17.2 
   41    233 THOMAS GROSSPIETSCH      48 OAK PARK             IL  USA     TEAM RAINBO                  1:31:33.5  3:30  17.2 
   42    273 GREGORY SCACE            52 LAYTONSVILLE         MD  USA                                  1:31:36.0  3:30  17.2 
   43    290 CRITTER CRITTENDEN       50 CITRUS HTS           CA  USA     SAFE                         1:31:36.1  3:30  17.2 
   44    288 RICHARD BONNETTE         47 ORLANDO              FL  USA     REDLINE SPEED                1:31:42.1  3:30  17.2 
   45    268 TIM SCHOLBROCK           52 MADISON              WI  USA     MAD CITY SPEED               1:33:12.5  3:34  16.9 
   46    245 DENNIS LILLY             51 ST LOUIS             MO  USA     CAPITAL CITY RACING          1:37:23.1  3:43  16.2 
   47    285 MICHAEL SMITH            49 ROCHESTER            MN  USA     MEDIA MACHINE                1:43:42.5  3:58  15.2 
   48    228 BRYAN CHRISTOFFER        47 BRAHAM               MN  USA     MEDIA MACHINE                1:43:48.0  3:58  15.2 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - GRAND VETERANS RESULTS 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Time      Pace  Rate 
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ==== 
    1    284 CALE CARVELL             58 NORTHFIELD           IL  USA     TEAM RAINBO                  1:21:26.2  3:07  19.3 
    2    263 DOUGLAS SZYCHER          57 LOUISVILLE           CO  USA     XENAN                        1:22:40.2  3:10  19.0 
    3    251 LARRY GRIFFIN            58 WADSWORTH            OH  USA     PYROAPPAREL                  1:22:44.7  3:10  19.0 
    4    296 URS ROTACH               60                      SUI SWITZER SPEED INLINERS BASILISK      1:22:47.0  3:10  19.0 
    5    246 SCOTT SWANEY             59 CULVER CITY          CA  USA                                  1:25:21.2  3:16  18.4 
    6    281 ED DUNCAN                55 TORONTO              ON  CAN                                  1:25:21.4  3:16  18.4 
    7    234 BOB HARWELL              62 INDIANAPOLIS         IN  USA                                  1:25:29.8  3:16  18.4 
    8    255 TERRY HOLM               63 BRAINERD             MN  USA     HYPER RACE TEAM              1:26:49.7  3:19  18.1 
    9    238 GARY OLSON               56 FINLAND              MN  USA                                  1:28:26.3  3:23  17.8 
   10    244 STEPHEN LARIOS           56 NASHVILLE            TN  USA     TEAM ROADRASH                1:28:30.8  3:23  17.8 
   11    250 PETER MOYNIHAN           55 ASHAWAY              RI  USA     K2/EMPIRE                    1:29:35.4  3:26  17.6 
   12    261 ROGER OLSON              65 IRVINE               CA  USA     BONT/RUDY PROJECT            1:31:27.0  3:30  17.2 
   13    247 JOHN MCLINN              55 HOFFMAN ESTATES      IL  USA     TEAM RAINBO                  1:48:42.0  4:09  14.5 
   14    292 TIM CAMERON              59 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:56:28.9  4:27  13.5 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

               NORTHSHORE INLINE ELITE WOMEN OVERALL RESULTS 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Place No.    Name                                      Age City                 St  Country Team                 Pace      Pace  Rate 
  ===== ====== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ==== 
      1    329 BRIGYTE MENDEZ                             22 TRUREV               FL  USA     TRU-REV RACING       1:24:37.7  3:14  18.6 
      2    316 JILLEANNE ROOKARD                          24 CARLETON             MI  USA                          1:27:35.0  3:21  18.0 
      3    327 SARA SAYASANE                              21 SAN JOSE             CA  USA     MPC SPEED            1:27:37.0  3:21  18.0 
      4    313 JULIE GLASS                                28 OLYMPIA              WA  USA     LUIGINO/MATTER       1:27:37.1  3:21  18.0 
      5    310 CHERYL KALMUS                              29 HALLETTSVILLE        TX  USA                          1:27:37.3  3:21  18.0 
      6    330 BRIANA KRAMER                              16 HIGH POINT           NC  USA     TRU-REV RACING       1:27:37.6  3:21  18.0 
      7    320 DEBBIE RICE                                39 DENHAM               LA  USA     BONT/RUDY PROJECT    1:27:37.7  3:21  18.0 
      8    306 CHELSEA CREVELING                          23 HARRISONBURG         VA  USA     SYNERGY INLINE RACIN 1:27:38.0  3:21  18.0 
      9    303 HELEN HAVAM                                31 NEW YORK             NY  USA     BONT/RUDY PROJECT    1:27:38.3  3:21  17.9 
     10    304 SARAH HOPKINS                              26 BURLINGTON           ON  CAN     TISC                 1:27:38.7  3:21  17.9 
     11    328 JENNIFER HLADKI                            26 ROSEVILLE            CA  USA     HYPER RACE TEAM      1:27:39.3  3:21  17.9 
     12    302 NASTASSIA HAMOR                            16 MILPITAS             CA  USA     TEAM SAFE            1:27:44.9  3:21  17.9 
     13    319 KATIE GRIMM                                15 BREMERTON            WA  USA     SSMM RACING          1:27:48.2  3:21  17.9 
     14    332 ERICA O'CONNOR                             25 ANN ARBOR            MI  USA                          1:27:48.9  3:21  17.9 
     15    307 SOPHIA BUCKALOO                            18 HARRISONBURG         VA  USA     SYNERGY INLINE RACIN 1:27:49.3  3:21  17.9 
     16    305 SHANNON SCHARFF                            30 POST FALLS           ID  USA                          1:27:49.5  3:21  17.9 
     17    322 XION AKANA                                 17 POST FALLS           ID  USA     TEAM X               1:27:50.2  3:22  17.9 
     18    331 JACQUELINE MATHYS                          25                      SUI SWITZER SPEED INLINERS BASIL 1:27:57.2  3:22  17.9 
     19    308 STEPHANIE SUTTER                           16 HARTLAND             WI  USA     TRU REV              1:29:07.7  3:24  17.6 
     20    326 REBECCA GEORGE                             24 BAXTER               MN  USA     RED RIVER SPEED      1:37:07.9  3:43  16.2 
     21    323 ZEPHANEAH AKANA                            15 POST FALLS           ID  USA     TEAM X               1:39:02.8  3:47  15.9 
     22    309 BRANDY CLARK                               26 VIRGINIA BEACH       VA  USA     FILA USA             1:39:15.6  3:48  15.8 
     23    321 NATASHA AKANA                              12 POST FALLS           ID  USA     TEAM X               1:47:08.6  4:06  14.7 
     24    325 HAILEY LEECH                               14 CRYSTAL LAKE         IL  USA     FAST FORWARD         1:48:25.6  4:09  14.5 


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

               NORTHSHORE INLINE ELITE WOMEN OVERALL RESULTS - MASTERS
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                                 MPH
  Place No.    Name                                      Age City                 St  Country Team                 Pace      Pace  Rate 
  ===== ====== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ==== 
      1    359 KARA PETERSON                              38 ST PAUL              MN  USA     ADAM'S INLINE        1:29:40.9  3:26  17.5 
      2    363 PEGGY GIRGENTI                             42 ANAHEIM              CA  USA     HYPER RACE TEAM      1:31:01.6  3:29  17.3 
      3    361 CONNY STRUB                                50 VANCOUVER            BC  CAN     BONT/RUDY PROJECT    1:39:38.6  3:49  15.8 
      4    357 PENNY WRIGHT                               46 PHOENIX              AZ  USA     BONT/RUDY PROJECT    1:39:38.8  3:49  15.8 
      5    360 MARGO CARVELL                              45 NORTHFIELD           IL  USA     TEAM RAINBO          1:52:30.4  4:18  14.0 
      6    351 KIRSTA LOPES                               39 PUYALLUP             WA  USA     TIFFANY'S SPEED TEAM 1:52:38.9  4:18  14.0 
      7    354 ROBIN PFANDER                              41 PUYALLUP             WA  USA     TIFFANY'S SPEED TEAM 1:52:38.9  4:18  14.0 
      8    356 CAROL HOCHSTEIN                            49 ST PETERSBURG        FL  USA     FRESNO FLYERS        1:56:27.5  4:27  13.5 
  results by ChampionChip Minnesota