---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL PRO MEN RESULTS - OVERALL
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PLACE NO.  NAME       LAST NAME    AGE CITY                 ST  COUNTRY TEAM                         TIME
===== ==== ======================= === ==================== === ======= ============================ =========
    1    9 DEREK  D DOWNING         28 SUWANEE              GA  USA     VERDUCCI USA                 1:05:21.7
    2   18 DANE LEWIS               99 CITRUS HEIGHTS       CA  USA     E.C. BEAST                   1:05:25.8
    3   80 ADAM  A MILLER           19 INDEPENDENCE         MO  USA     ROLLERBLADE                  1:05:30.5
    4    5 TONY  J MUSE             33 WEST DES MOINES      IA  USA     ROLLERBLADE& PLAYLIFE        1:11:25.7
    5   84 RYAN  A LENT             18 MADISON              WI  USA                                  1:11:26.2
    6  153 MIGUEL  G JOSE           17 FEDERAL WAY          WA  USA     K2                           1:11:26.6
    7   16 JORDAN  A NELSON         21 COLORADO SPRINGS     CO  USA     ROLLERBLADE                  1:11:26.8
    8  148 HARRY  W HOWLETT         21 AURORA               CO  USA     QUICKSILVER WHEELS & STEEL   1:11:26.9
    9   11 AARON  P WARR            24 COLORADO SPRINGS     CO  USA     RIEDELL                      1:11:27.0
   10   15 NORMAN KIRBY             34 COLORADO SPRINGS     CO  USA     HYPER                        1:11:27.2
   11   92 PATRICK  R CREVELING     19 KINTNERSVILLE        PA  USA     RENNOC/VERDUCCI              1:11:27.3
   12  141 GRANT FOSTER             36 BENICIA              CA  USA     TEAM SAFE                    1:11:28.6
   13  152 DEAN  E BURKE            29 AUBURN               WA  USA     K2                           1:11:28.7
   14   60 JOSHUA  R WOOD           19 SACRAMENTO           CA  USA     K2                           1:11:28.7
   15   93 TY  D THREEDY            18 TACOMA               WA  USA     K2                           1:11:28.8
   16   87 KYLE  A JOUSTRA          19 ELGIN                IL  USA     RAINBO                       1:11:28.9
   17  145 PATRICK  M DUNFORD       20 WINNIPEG             MB  CAN     ROLLER SPORT MANITOBA        1:11:30.7
   18   75 PETER  J DOUCET          24 MISSISSAUGA          ON  CAN     MOGEMA CANADA                1:11:40.2
   19   97 TONE  P COUGHLIN         24 DULUTH               MN  USA     SK8HARD.NET                  1:14:16.4
   20  157 KNUT SKARPAAS            35 WOODSIDE             CA  USA                                  1:14:17.7
   21   76 ERIC GEE                 29 MISSISSAUGA          ON  CAN     TORONTO INLINE SKATING CLUB  1:14:23.1
   22   71 JIM  H LARSON            34 SPRINGFIELD          IL  USA     TEAM SINSYSTEMS              1:20:16.0
   23  163 KELLY  W SPRINGER        32 GREELEY              CO          QUICKSILVER / BONES          1:22:38.0
   24   89 DOUG  E OLSEN            33 DULUTH               MN  USA     SK8HARD.NET                  1:22:42.5
   25  170 CHRISTIAN FRIEDRICH      39 SISSACH              BL  SWITZ                                1:35:36.5
   26  151 GUILBERT ABI RACHED      21 NEWARK               NJ  USA                                  1:38:02.5
   27   37 TODD  M OLSON            33 MINNEAPOLIS          MN  USA                                  1:47:02.8

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL PRO MEN RESULTS - OVERALL - MASTERS
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
PLACE NO.  NAME       LAST NAME    AGE CITY                 ST  COUNTRY TEAM                         TIME      PACE  RATE
===== ==== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
    1  155 HERNAN DIAZ              41 SHAWNEE              KS  USA     SIMMONS                      1:11:27.2  2:44  22.0
    2  165 DAVE  L SEWARD           44 HAMILTON             OH  USA     MILLER SPORTS                1:11:27.5  2:44  22.0
    3  142 THOMAS  V ASHTON         44 MARYLAND HEIGHTS     MO  USA     HIGH VOLTAGE                 1:11:28.4  2:44  22.0
    4   41 JEFF  C TERWILLIGER      41 EDINA                MN  USA     BODYGLIDE                    1:11:28.5  2:44  22.0
    5  132 PATRICK NAYLOR           42 BOULDER              CO  USA     XENAN                        1:11:29.2  2:44  22.0
    6  137 DESMOND  G KAMEKA        43 DAVIE                FL  USA                                  1:14:16.0  2:50  21.2
    7   69 BRUCE  E BELDEN          35 DECATUR              GA  USA     APRR                         1:14:16.1  2:50  21.2
    8  104 MATT  H ROBINSON         36 MADISON              WI  USA     FAST FORWARD                 1:14:16.6  2:50  21.2
    9  105 BOB LOSBY                36 EAU CLAIRE           WI  USA     TC SPEED/ADAMS INLINE        1:14:16.6  2:50  21.2
   10   82 BILL WINECKER            35 FLEMINGTON           NJ  USA     HIGH VOLTAGE                 1:14:16.9  2:50  21.2
   11  136 DANA  J EADS             41 VISTA                CA  USA     LOS RAPIDOS/EXPLORE          1:14:17.1  2:50  21.2
   12   64 ROBERT  J FLEMING        35 ST PAUL              MN  USA     ADAM'S INLINE/TC SPEED       1:14:17.2  2:50  21.2
   13  108 GARY  L UNSETH           40 VIROQUA              WI  USA                                  1:14:17.5  2:51  21.2
   14   30 JAY  E JACKSON           37 BLOOMINGTON          MN  USA                                  1:14:18.2  2:51  21.2
   15   94 ANDREY  Y ZHUIKOV        39 DULUTH               MN  USA     SK8HARD.NET                  1:14:18.5  2:51  21.2
   16   43 MATTHEW  J MCGUIRE       38 STILLWATER           MN  USA     TC SPEED/ADAMS INLINE        1:14:19.9  2:51  21.2
   17   50 KURT  J HALVERSON        36 LAKE ELMO            MN  USA                                  1:14:21.2  2:51  21.2
   18   31 TIMOTHY  J BEEBE         37 ST LOUIS PARK        MN  USA     MISC                         1:14:22.5  2:51  21.2
   19  118 MARK  A DAY              39 MARIETTA             GA  USA     APRR                         1:18:21.9  3:00  20.1
   20  114 ADAM BRADLEY             38 HOPKINS              MN  USA     ADAM'S INLINE/TC SPEED       1:18:23.0  3:00  20.1
   21  119 WILLIAM  R GABOS         39 ST LOUIS PARK        MN  USA                                  1:18:23.2  3:00  20.1
   22  156 MICHAEL  S SHERMAN       39 PENINSULA            OH  USA     BUCKEYE INLINE RACING        1:18:23.3  3:00  20.1
   23   74 HERB  I GAYLE            40 TORONTO              ON  CAN     TORONTO INLINE SKATING CLUB  1:18:24.6  3:00  20.1
   24  123 MARK  S RATHBUN          42 BIG LAKE             MN  USA     SK8HARD.NET                  1:18:25.1  3:00  20.1
   25   56 GARY  A YANAGITA         44 MINNEAPOLIS          MN  USA     MEDIA MACHINE                1:18:25.3  3:00  20.1
   26  106 DOUGLAS  F HOFFMAN       40 DULUTH               MN  USA                                  1:18:26.5  3:00  20.1
   27   29 NORMAN  G WONDERO        43 MINNEAPOLIS          MN  USA                                  1:18:27.3  3:00  20.1
   28   72 ROBERT  A CLARE          42 NORFOLK              VA  USA                                  1:18:59.3  3:01  19.9
   29   53 JIM  R FLANDERS          46 MINNEAPOLIS          MN  USA     FLANDERS                     1:19:03.1  3:01  19.9
   30   45 JEFFREY  R TRAVIS        39 ROSEVILLE            MN  USA                                  1:19:10.0  3:02  19.9
   31  111 RICK ABRAHAMSON          38 DULUTH               MN  USA     SK8HARD.NET                  1:19:49.7  3:03  19.7
   32   83 PATRICK  L KRIEGER       38 WAUSEON              OH  USA     SPEED WARRIORS               1:22:38.5  3:10  19.0
   33  133 BRADLEY RAUZI            36 DULUTH               MN  USA                                  1:22:41.4  3:10  19.0
   34  143 BRYAN  A SAMPSON         39 VIRGINIA             MN  USA     SK8HARD.NET                  1:22:41.8  3:10  19.0
   35   39 ART  W RANNIKKO          38 DULUTH               MN  USA     SK8HARD.NET                  1:22:41.9  3:10  19.0
   36   46 KIRK  P VESTERSTEIN      40 DULUTH               MN  USA     CONTINENTAL SKI & BOARD      1:22:43.0  3:10  19.0
   37  125 BRIAN  T HAYDEN          38 DULUTH               MN  USA     VELO DULUTH                  1:22:44.2  3:10  19.0
   38   51 JEFREE  T PORTER         40 FAIRVIEW PARK        OH  USA     PYRO APPAREL                 1:22:50.2  3:10  19.0
   39   44 DAVID  C BRANDT          35 STILLWATER           MN  USA                                  1:22:51.5  3:10  19.0
   40  102 DOUGLAS  N KELLEY        37 HUGO                 MN  USA     TC SPEED/ADAMS INLINE        1:23:53.2  3:12  18.8
   41   95 MIKE  R SMITH            43 ROCHESTER            MN  USA     MEDIA MACHINE                1:24:02.5  3:13  18.7
   42  164 GREG  W KELCHER          44 ST PAUL              MN  USA                                  1:32:19.4  3:32  17.0
   43   47 CRAIG  A FREY            35 HERMANTOWN           MN  USA     CAF RACING                   1:58:35.1  4:32  13.3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL PRO MEN RESULTS - OVERALL VETERANS
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
PLACE NO.  NAME       LAST NAME    AGE CITY                 ST  COUNTRY TEAM                         TIME      PACE  RATE
===== ==== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
    1   98 TERRY  J HOLM            57 BRAINERD             MN  USA     FASST                        1:14:15.8  2:50  21.2
    2  129 DENNIS  L HUMPHREY       45 ALBANY               NY  USA     EMPIRE SPEED                 1:14:16.3  2:50  21.2
    3  116 TIM  J CAMERON           53 DULUTH               MN  USA     SK8HARD.NET                  1:14:23.5  2:51  21.1
    4   24 MARK  J KOWALIW          45 ST LOUIS PARK        MN  USA     MEDIA MACHINE                1:15:31.0  2:53  20.8
    5  166 BOB BERKLEY              52 LOVELAND             CO  USA                                  1:18:23.2  3:00  20.1
    6  138 MICHAEL  J MANDLI  PHD   49 GERMANTOWN           WI  USA     RAINBO                       1:18:24.1  3:00  20.1
    7   54 LARRY  L GRIFFIN         52 WADSWORTH            OH  USA                                  1:18:24.4  3:00  20.1
    8   65 GREGORY  T GREENE        45 OSHKOSH              WI  USA                                  1:18:25.2  3:00  20.1
    9   78 WALLY  J DRAKE           45 PASADENA             CA  USA     RAINBO                       1:18:25.6  3:00  20.1
   10   34 DUANE  L VANABBEMA       48 LITTLETON            CO  USA     XENAN                        1:18:27.0  3:00  20.1
   11   21 HARRY  A LUNDSTROM       48 DENVER               CO  USA                                  1:18:27.3  3:00  20.1
   12  146 KEN  J LAMBRECHT         46 WAUNAKEE             WI  USA     FAST FORWARD                 1:18:32.4  3:00  20.0
   13   73 JOHN  P MCLINN           49 HOFFMAN ESTATES      IL  USA     RAINBO                       1:22:42.6  3:10  19.0
   14  124 GARY  L OLSON            50 FINLAND              MN  USA                                  1:22:43.2  3:10  19.0
   15   25 DAVID  W LANDGRAF        52 BLOOMER              WI  USA     RIVERBROOK                   1:22:43.3  3:10  19.0
   16  134 LARRY  V DAGEN           45 GILBERT              MN  USA                                  1:22:45.0  3:10  19.0
   17  131 RAYMOND  J CAMAISH       58 HOYT LAKES           MN  USA                                  1:22:45.8  3:10  19.0
   18  112 PETER  E BERG            54 OAKDALE              MN  USA     TC SPEED/ADAMS INLINE        1:24:05.9  3:13  18.7
   19   22 PAUL  S HOLTE            49 SHAKOPEE             MN  USA                                  1:24:09.3  3:13  18.7
   20   33 MARK  D HUGO             48 EXCELSIOR            MN  USA                                  1:35:31.6  3:39  16.5
   21  117 JAKE  A CZAPIEWSKI       53 ROSEMOUNT            MN  USA                                  1:35:34.9  3:39  16.5
   22   81 ROBERT MCLAUGHLIN        47 MAPLE GROVE          MN  USA                                  1:45:56.5  4:03  14.9
   23   58 JOHAN  S BAKKEN          55 DULUTH               MN  USA                                  1:49:41.6  4:12  14.3
   24  147 JAMES  A WALKER          52 AUBURN HILLS         MI  USA                                  1:51:23.8  4:15  14.1

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                 NORTHSHORE INLINE PRO WOMEN OVERALL RESULTS - OVERALL
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  PLACE NO.  NAME                                      AGE CITY                 ST  COUNTRY TEAM                 TIME
  ===== ==== ========================================= === ==================== === ======= ==================== =========
      1  235 JILLEANNE  M ROOKARD                       18 CARLETON             MI  USA     ROLLERBLADE          1:25:39.0
      2  231 KIMI  C BUTLER                             17 AUBURN               WA  USA     K2                   1:25:39.4
      3  228 DESIREE  M KAMEKA                          15 DAVIE                FL  USA     BONT                 1:25:44.9
      4  218 BETH  L CLARKE                             40 CAMBRIDGE            ON  CAN     TORONTO INLINE SKATI 1:25:45.7
      5  206 KARA  L PARKER                             32 ST PAUL              MN  USA     TC SPEED/ADAMS INLIN 1:26:27.9

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                 NORTHSHORE INLINE PRO WOMEN OVERALL RESULTS - OVERALL - MASTERS
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                                   MPH
  PLACE NO.  NAME                                      AGE CITY                 ST  COUNTRY TEAM                 PACE      PACE  RATE
  ===== ==== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ====
      1  224 NANCY  L DELANOY                           38 ROUND LAKE           IL  USA     RAINBO               1:25:45.4  3:17  18.3
      2  211 PENNY  S WRIGHT                            40 PHOENIX              AZ  USA     BONT/RAUSCHER        1:25:50.9  3:17  18.3
      3  221 LAURIE R KROPF                             40 DECATUR              GA  USA     APRR                 1:29:21.9  3:25  17.6
      4  200 LISA  M TRADEWELL                          41 EDEN PRAIRIE         MN  USA     TC SPEED/ADAMS INLIN 1:32:42.2  3:33  17.0
      5  212 DENISE  A LARSON                           37 SPRINGFIELD          IL  USA     TEAM SINSYSTEMS      1:47:05.8  4:06  14.7
      6  208 MARGARET  A HAGEMAN                        38 APPLE VALLEY         MN  USA                          2:38:03.3  6:02  10.0
  results by ChampionChip Minnesota

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                 NORTHSHORE INLINE PRO WOMEN OVERALL RESULTS - OVERALL - VETERANS
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                                   MPH
  PLACE NO.  NAME                                      AGE CITY                 ST  COUNTRY TEAM                 TIME      PACE  RATE
  ===== ==== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ====
      1  209 CHERI  L UELMEN                            45 EAU CLAIRE           WI  USA     TC SPEED/ADAMS INLIN 1:31:56.9  3:31  17.1
      2  205 MARYETTA  F PASSON                         50 HAM LAKE             MN  USA     TC SPEED/ADAMS INLIN 1:32:44.4  3:33  17.0

  results by ChampionChip Minnesota